6 עלי תבלין שאתם מוכרחים שהיו זמינים עבורכם במטבח

עלי תבלין הם יסוד הן במטבח המסורתי העממי והן במטבח המודרני. מבין עשרות עלי התבלין שאנחנו משתמשים באופן שותף במטבח אפשר למצוא כמה עלים שככל הנראה עדיין לא מצאו את דרכם אליכם. החלטנו לעשות מעט סדר ולחדש עבורכם הן במוצרים שאתם כבר משתמשים והן בעלים חדשים שמאוד מומלץ להתחיל להשתמש בהם.

 

אחד ממיני עלי התבלין או עשבי התבלין שכנראה כבר קיים במטבח שלכם הוא צמח הקורנית או כמו שכולנו קוראים לו הטימין. עלי הטימין גדלים על צמח נמוך והם מתאפיינים בטעם ייחודי ועמוק שמתאים מאוד כמעט לכל בישול. השימוש בעלי טימין כמו בשאר עלי התבלין יכול להיות בעלים וענפים טריים או עלים מיובשים. כאשר כל אחד מהם ייתן לנו טעם שונה. השימוש בעלי הטימין מתאפיין בבישולי תנור, בטיגון ובבישול של מרקים ונזידים, הוא כוכב גם במחלקת האפיה ואפילו מצא את דרכו אל עולם הקונדיטוריה ועולם הקינוחים.
אז למה כל כך מומלץ להשתמש בו? מעבר לטעמו הייחודי והעשיר, הטימין יידוע במסורת העממית כפותח דרכי נשימה ועוזר למערכת העיכול. הטימין הוא מקור נהדר לברזל.
הטימין או הקורנית שייך למשפחת השפתניים (כמו נענע ומנטה), יש לו יותר מ-350 מינים.
במטבחים המודרניים לקחו את עלי התבלין צעד קדימה וכעת ניתן למצוא מיצוי טימין או עלים אחרים. גם אתם יכולים בקלות להפיק שמן טימין בבית, על ידי הוספת עלי טימין בשמן זית, לאחר מספר ימים ניתן להשתמש בשמן המתובל.

צמח נוסף שסביר שקיים במטבח שלכם אם כי סביר שאתם צורכים אותו כצמח טרי, הוא צמח הרוזמרין. הרוזמרין מעבר לטעמו החזק נחשב גם לצמח מרפא. הוא נקשר לאחד ממיני הצמחים היכולים לחזק את הזיכרון, והוא מכיל נוגדי חימצון בכמות יפה. לא סתם נקרא הרוזמרין "רוזמרין רפואי" ואפילו הרמב"ם מתייחס עליו וקרא לו "מטאטא גן עדן". הוא מתואר ברפואה העממית כיעיל בטיפול כנגד כאבי ראש ומיגרנה, מטפל בתשישות כללית ובחולשה במחזור הדם.
טעמו של הרוזמרין היבש עדין משל הרוזמרין הטרי, כך למשל תוכלו לבשל עוף ותפוחי אדמה בתנור עם רוזמרין מיובש ולהעניק טעם ייחודי ועדין.
הרוזמרין נחשב לקונצנזוס במטבחים השונים וניתן למצוא אותו כמעט בכל תבשיל.

צמח נהדר נוסף שאתם כנראה מכירים דווקא מעולם החליטות היא המרווה. המרווה היא צמח נהדר בעל טעם עשיר ומריר מעט. בשימוש בעלים טריים ישנה מרירות גבוה יותר משימוש בעלים יבשים. המרווה נהדרת להכנת מיני רטבים והמוכר שבהם הוא רוטב "בר בלאן" או רוטב "חמאה לבנה". הרוטב הינו תוצר של בישול חמאה עם מעט מים ומרווה, הוא יכול להעשיר פסטות, מאפים, דגים ועוד.
המרווה מונה יותר מ-900 מינים שונים, והיא מקור נהדר לחומצות שומן חיוניות. למרווה אפילו מיוחסים יכולות מיסטיות, מאמינים או לו היא יכולה לחולל פלאים במאכלים שלכם.

כוכב עולה במטבח הישראלי המודרני הוא כוכב בלתי מעורר במטבח שלנו, סביר שאין לכם אותו בצורת העלים הטהורים אלה רק כתערובת עם שמן, שומשום וסומק. ניחשתם נכון מדובר בעלי אזוב או כמו שכולם מכירים אותו "עלי הזעתר" . ביותר ויותר מסעדות שמנסות לדבר "מטבח ישראלי מודרני, נגלה את השימוש בעלי הזעתר, בדרך כלל השימוש יהיה בעלי זעתר טריים. אך שימוש בעלים יבשים יכול להפוך את החוויה לנהדרת מעט יותר, מדובר בניחוח וארומה מרומזת של זעתר, משהו מעט עדין יותר. כך למשל תוכלו לשדך עלי זעתר עם פסטה איכותית, או בקרם מעניין לפילה דג לבן, ואפילו לדג כבוש או טרי. עלי הזעתר המיובשים יכולים לתבל כמעט כל מנה, מהראשונה ועד האחרונה.
הטעם, הריח שלהם הם בעצם מי שאנחנו ומאין שהגענו, הזעתר נמצא בD.N.A של כל אחד מאיתנו.

קרוב משפחתו של הזעתר הוא המיורם או המיורן. הוא ורסיה מתוקה מעט לאורגנו. בניגוד לאורגנו טעמו עדין מאוד והוא יכול להשתלב היטב במיני מאפים, בישולי תנור, דגים, בשרים, עופות ועוד.
המיורם גם הוא שייך למשפחת השפתניים, והוא מכיל שמנים אתרים בכמות נדיבה. שלבו מיורם ברוטב עגבניות בפסטה הבאה שתכינו, תודו לנו אחר כך.

אחד ממיני עלי התבלין שיותר נשמעים עליהם כיום הוא צמח שנפוץ מאוד המטבח הגיאורגי והאיטלקי, טעמו אניסי ונהדר. זה כמובן הטרגון. העלים נקראים גם "לענה דרקונית", והוא ידוע כמסייע בכאבי שיניים, ומסייע לערנות.
הוסיפו טרגון יבש לרוטב בפסטה, לדגים או לעופות ותגלו עולם נהדר של טעמים.
כל המידע מבוסס על רפואה עממית ואינו נכתב כהמלצה רפואית או כהוראה להחלפה בתרופה כזו או אחרת.