תבלינים הודים

תבלינים הם חומר גלם נדרש בכל בישול. הרי לא ניתן לתאר מאכל כלשהו שלא משתמשים בו בתבלינים. אפילו סלט ירקות מתובל במעט מלח ופלפל.
את הכתבה הזו נקדיש לממלכת התבלינים, זו שספקה ומספקת תבלינים לכל העולם, זו שהעולם ביצע בה מלחמת סחר בעקבות התבלינים שלה, הודו.

התבלינים בהודו הם לא רק חומר גלם משלים למאכלים ומנות שונות. התבלינים הם דבר קדוש. השימוש בהם הוא מעבר לטעם וצבע. התבלינים משמשים במטבח ההודי גם לבריאות ואנרגיה.
כדי להבין את אופן השימוש בתבלינים במטבח ההודי, צריך קודם כל לנקות את מה שאנחנו מבינים ומכירים בשימוש בתבלינים בבישול הקלאסי והמערבי.
אם במתכונים מערביים או אירופאים כותבים " חצי כפית, רבע כפית, קורט" וכו, אלאל מונחים שלא משתמשים בהם במתכונים ההודים.
הרעיון הוא ליצור מאכלים עשירים בטעמים, מאכל כזה שיפוצץ לכם את הפה מרוב טעם, בכל ביס תרגישו משהו נוסף. ועדיין בדגש על הרמוניה ואיזון טעמים.

אז בואו נדבר על כמות

כאשר מנסים להבין באיזו כמות להשתמש, צריך להבין שהבסיס המאכלים ההודים הוא ביצירת משחה או מרקחת, תבלינים. משם נהפוך את המרקחת לרוטב ואת הרוטב לתבשיל.
ההבנה שתבלינים משחררים את השמן האתרי, ואת הארומה שלהם בחום, היא בסיס בתחילת הבישול. בראשית כל מתכון תתבקשו לחמם על מחבת את התבלינים, בין אם זה אבקות או תבלינים שלמים.
לאחר מכן נוסיף שמן ונוזלים.
אז מהי הכמות הרצויה? לתבשיל בינוני נוסיף תחילה 1 כפית לפחות מסוג מסוים של תבלין.

תבלינים הודים

כשאנחנו אומרים "תבלינים הודים" בדרך כלל הכוונה לתערובת תבלינים. תערובת כמו גארמסאלה, טנדורי, קארי, צ'יקן מסאלה ועוד, הן תערובות תבלינים טהורים המשמשים כבסיס למאכלים הודים. למרות זאת בדרך כלל נוסיף לתערובות הבסיס תבלינים טהורים נוספים. לדוגמה להכנת צ'יקן טנדורי – נוסיף לאבקת הטנדורי, פפריקה מתוקה וחריפה, כורכום, כמון, עלי דפנה טחונים, הל, ציפורן, קינמון ועוד.

מה זה קארי?

קארי הוא כמה דברים. בדרך כלל במטבח ההודי קארי הוא תבשיל. בעולם המערבי קארי הוא תבלין. אז בואו נפרק ונרכיב.
אבקת קארי מכילה עלי קארי טחונים בנוסף לכורכום, פלפל שחור ועוד. אבקת הקארי תשמש לתיבול מיני מאכלים ולהכנת תבשיל קארי. למרות כל האמור ניתן להכין תבשיל קארי מבלי להשתמש באבקת קארי.
לתבשיל קארי נעבוד לפי סדר העבודה שכבר למדנו להכיר. נחמם סיר, נוסיף תבלינים בכמות נדיבה. נוסיף תבלינים טריים כמו ג'ינג'ר ושום, ניצוק מעט שמן. נוסיף רסק עגבניות או נוזל אחר וניצור מאין מרק.
לתוך מרק זה נוסיף את החלבון. נבשל וזה תבשיל הקארי. מתכון לתבשיל קארי תוכלו למצוא בעמוד המתכונים שלנו.

לסיכום, ארוחה הודית מתבססת על המון תבלינים. החל מהמנה הראשונה ועד התוספות לצד המנה העיקרית. הבסיס הוא בניית המנה הוא שימוש תחילה בתבלינים ובהרבה מהם.
בנוסף נסו לאזן את המנה לאחר הוספת הנוזלים, טעמו ודייקו אותה ככל הניתן. בשלב הדיוק ניתן להוסיף לימון, יוגורט, עשבי תיבול טריים ועוד. זכרו כי המנה העיקרית תוגש לצד אורז לבן ניטראלי או צ'פאטי (פיתה הודית).

את כל התבלינים לבישול הודי תוכלו למצאו כאן!

 

דילוג לתוכן